Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığı, ağız bölgesi ve genital bölgede oluşan yaralarla sürekli tekrarlayan şekilde kendini gösteren bir hastalıktır. Ağız ve genital bölgedeki iltihaplı yaralar haricinde, deri hastalıkları ve eklem tutulmaları da, behçet hastalığı belirtisidir.

Behçet Hastalığı Belirtileri Behçet Hastalığı Belirtileri

   Behçet hastalığının belirtileri

Özellikle genç kesimde görülen behçet hastalığı, ciltten eklemlere kadar tüm vücudu etkilemektedir. Tedavi edilmediği takdirde ise, tüm organları etkilediğinden hayati tehlike doğurabiliyor. Behçet hastalığının belirtilerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

  -Ağız bölgesinde belirli aralıklarla tekrarlayan yaralar: Behçet hastalığının en belirgin bulgusudur. Yaralar, zamanla büyüyebilen niteliktedir. Çok şiddetli olmasa da ağrı gözlenebilir.

   -Genital bölgede yaralar: Ağız bölgesindeki yaralarla aynı nitelikte iltihaplı ve ağrılı yaralardır. Erkek ve bayanlarda görülebilir. Erkeklerde daha çok penis üzerinde, bayanlarda ise, genital bölgenin dışında görülür. Bazen kaybolur ancak yine tekrarlar.

 -Deri tutulması: Deri üzerini kaplayan, kabarık sivilceler şeklinde görülür.

Eklem tutulması: El, ayak, diz ve dirsek eklemleri, hastalıktan etkilenerek iltihaplı ve kabarık yaralar şeklinde kendini gösterir.

-Göz tutulması: Behçet hastalığının görüldüğü en tehlikeli bölgedir. Hastalığın oluşmasından belirli bir süre sonra, gözlerde tutulma gözlenir. Hastalık acilen kontrol altına alınmazsa, göz tutulması, ilerleyen dönemlerde görme kaybıyla sonuçlanabilecek derecede ciddiyet taşımaktadır.

 -Damar tutulması: Damar tutulmasındaki kasıt, baldırlardaki toplardamarların şişerek, kişiye dayanması zor bir ağrı yaşatmasıdır.

  -Bağırsak ülseri: Hastalığın teşhisi konularak tedavisine başlanmadığı takdirde görülen bağırsak ülseri de, behçet hastalığı belirtileri arasındadır.

-Nörolojik tutulma: Behçet hastalığının daha çok genç kesimde görülen belirtilerindendir. Şiddetli baş ağrısı, ve belirli aralıklarla sara nöbetleri geçiren kişilerde, behçet hastalığının varlığından şüphelenilmeli ve gereken tetkikler yaptırılmalıdır.

Behçet hastalığının sebep olduğu lezyonlar, bazık dönemlerde şiddetlenir, bazı döenmlerde ise azalır. Ancak tamamen kaybolmadığı için sürekli tekrarlar. Bu nedenle, ihmal edilmeden hastalığın durdurulması için gereken müdahale yapılmalıdır.

    Behçet hastalığının nedenleri ve tedavisi

Behçet hastalığının nedeni henüz belirlenememiştir. Bu nedenle de kalıcı ve kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi süreci, hastanın durumuna göre belirlenir. Eğer hastalık, tehlikeli boyutlarda değilse, ilaç tedavisi uygulanır. Onun haricinde,hastalık eğer ileri boyutlarda ise, lokal tedavi ve sistematik tedavi olmak üzere iki çeşit tedavi uygulanır.

Lokal tedavi, ağız çevresi ve genital bölgedeki yaralar için, ameliyat veya ışın tedavisi şeklinde uygulanan bir tedavidir.

Sistematik tedavi ise, deri, eklem ve göz tutulmaları için, kemoterapi, hormon tedavisi veya biyolojik tedavi şeklinde uygulanır. Hastalığın şekli, kişiden kişiye faklılık gösterdiği için, tedavi yöntemi de farklılık gösterir. Paterji testi ile, teşhis konulduktan sonra, uygun tedaviye başlanır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir