Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığı, ağız çevresi ve cinsel bölgede yara oluşmasıdır. Her insan, hayatının farklı dönemlerinde ağız yaralarıyla karşılaşabilir. Ancak, behçet hastalığı diğer yaralardan farklıdır ve acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Diğer hastalıklardan ayrılan yönü ise, tekrarlamasıdır. Yarlara eklem, damar ve sinir tutulması da eklenen Behçet hastalığı, iltihaplı bir romatizma hastalığı olarak da bilinmektedir. Nedeni tam olarak belirlenemeyen Behçet hastalığının tedavisi  kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Behçet Hastalığı Tedavisi Behçet Hastalığı Tedavisi

     Behçet hastalığı tedavisi

Behçet hastalığının nedeni henüz tam olarak belirlenemediği gibi kesin bir tedavisi de bulunmamaktadır. Ancak, bazı yöntemlerle, hastalığın ilerlemesi durudurulabilir ve hastanın şikayetleri önlenebilir. Tedavinin şekli ise, hastalığın görüldüğü bölgeye göre belirlenmektedir.

  Behçet hatalığının tedavisi, belirli bir süreç gerektirmektedir. Hasta, bu süreçte sürekli takip edilmekte, göz muayenesi, kan tahlilleri ve deri testleri yapılarak, hastalık kapsamlı bir şekilde araştırılmaktadır. Yapılan muayene ve araştırmalar sonucunda, hastalığı önleyici bir tedavi uygulanabilir. Ancak, bilinmesi gereken şudur ki, Behçet hastalığının kalıcı bir tedavisi yoktur. Hastalık tamamıyla ortadan kaldırılamaz ancak, ilerlemesi durdurulabilir ve tekrarlaması önlenebilir. Bu nedenle, hastanın sürekli kontrol altında tutulması, belirlenen periyodlarla, ayrıntılı tetkikler yapılması gerekmektedir.

 Behçet hastalığının tedavisi, hastalığın seyrine göre yapılmaktadır. Hem yara hem de organ tutulması şeklinde görülebilen hastalık için uygulanan tedavi yöntemleri farklıdır. Hızlı bir şekilde yayılan iltihapları durdurmak, acılı ve enfeksiyonlu yaraları iyileştirmek için, ilaç tedavisi uygulanır.

Hastalığın bölgesine ve türüne göre lokal ve sistematik olmak üzere iki tedavi şekli kullanılmaktadır. Ağız çevresi ve cinsel bölgedeki yaralar için genelde lokal (ameliyat-radyoterapi) tedavi uygulanır. Organ tutulmalarında ise, sistematik (kemoterapi-biyolajik tedavi-hormon tedavisi) tedavi uygulanır. Ayrıca, Behçet hastalığı, kişinin diğer organlarında da bazı hasarlara sebep olabilir. Kişi, tedavi aşamasında bu hastalığın sebep olduğu diğer olumsuzluklar için de ayrıca bir tedavi görür.

Ağız, cinsel bölge, damar ve eklemleri etkileyen Behçet hastalığı, yara ve tutulmalara göre, değişik ilaç ve yöntemlerle kontrol altında tutulmaya çalışılır. Hastalığın tamamıyla ortadan kaldırılmaması, hastanın düzenli olarak doktor kontrolünden geçemesini gerektirmektedir.

Hatalığın tedavisinde kullanılan antibiyotik ilaçlar, iltihabın kurutulmasını ve yaraların yavaş yavaş iyileşmesini sağlamaktadır. Tedavi süreci uzundur. Hasta, bu süreçte sürekli muayene ve testlerden geçirilerek tedavinin etkili bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Behçet hastalığı tedavisi, hastalık kişiden kişiye farklılık gösterdiği için, herkesin bünyesine uygun ilaçlarla yapılmaktadır. Dönem dönem iltihaplanmalar ve iyileşmeler şeklinde dalgalanmalar gösteren hastalığın tedavisi, düzenli olarak yapılmalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir